Potężne działanie służb państwowych przeciwko przestępczości gospodarczej

Potężne działanie służb państwowych przeciwko przestępczości gospodarczej

Zaangażowanie policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji, urzędników Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Hrebennem uchroniło Skarb Państwa przed stratami szacowanymi na prawie 19 milionów złotych. Na skutek prowadzonych działań, aresztowano trzech mężczyzn w wieku od 29 do 52 lat. Służby odkryły ponadto 11,5 ton krajanki tytoniowej, przeszło 4,5 miliona papierosów i elementy niezbędne do ich produkcji. Zatrzymani mężczyźni będą musieli stanąć przed sądem za unikanie opodatkowania oraz stosowanie fałszywych znaków towarowych.

Dzięki dogłębnym analizom i prowadzeniu śledztwa przez policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, współpracujących z funkcjonariuszami KAS z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz mundurowymi z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Hrebennem, udało się podjąć decydujące działania przeciwko osobom podejrzewanym o handel papierosami bez należnej polskiej akcyzy.

Służby postanowiły dokładnie prześwietlić jedną z magazynowych hal w Ząbkach. W chwili, gdy funkcjonariusze wkroczyli do obiektu, odbywał się tam rozładunek tira. Policja, KAS oraz Straż Graniczna przeprowadziły szczegółowe przeszukanie magazynu, samochodu ciężarowego oraz dwóch innych dostawczych pojazdów zaparkowanych na terenie obiektu.

Podczas kontroli, funkcjonariusze natrafili i zabezpieczyli łącznie 11,5 tony krajanki tytoniowej, ponad 4,5 miliona sztuk papierosów oraz różnego rodzaju komponenty niezbędne do ich produkcji. Wykryto również fakt, że część gotowych papierosów ozdobiona była fałszywymi logo koncernów tytoniowych. Dzięki działaniom służb, udało się zapobiec potencjalnym stratom podatkowym wynikającym z niezapłaconej akcyzy, które oszacowano na kwotę blisko 19 milionów złotych.

W rezultacie, do sprawy związanej z nielegalnym handlem tytoniem zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 29 do 52 lat. Po przewiezieniu do Prokuratury Rejonowej w Wołominie, postawiono im zarzuty dotyczące unikania opodatkowania oraz stosowania fałszywych znaków towarowych. Wobec podejrzanych prokurator wystąpił z wnioskiem o tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.