Otwarcie nowej siedziby Muzeum Historii Polski w Cytadeli Warszawskiej

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Historii Polski w Cytadeli Warszawskiej

Z dzisiejszym dniem, nowa siedziba Muzeum Historii Polski, położona na terenie warszawskiej Cytadeli, jest dostępna dla zwiedzających. Przestrzeń o powierzchni 44 tysiące metrów kwadratowych to miejsce, które oferuje nie tylko unikalne ekspozycje, ale też przestrzeń na koncerty, debaty, sale kinowo-teatralną oraz taras z widokiem na panoramę stolicy. Na otwarcie przygotowano czasową wystawę pod tytułem „Wielkie i Małe Historie”.

Uroczystość inauguracji nowej siedziby Muzeum Historii Polski miała miejsce w czwartek o godzinie 12:00. Program festiwalu otwarcia obejmował m.in. wystawę „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”, warsztaty i gry rodzinne, panel dyskusyjny oraz koncert Eweliny Flinty i Sanah. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Budynek muzeum zaprojektowano jako wielofunkcyjny obiekt. Oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich i magazynowych, w gmachu znajdują się sale dydaktyczne i warsztatowe, czytelnia z biblioteką oraz biura muzealne. Dodatkowo, budynek wyposażony jest w audytorium mogące pomieścić około 580 osób – to tutaj odbędą się występy m.in. Sinfonii Iuventus, dla której sala muzealna stanie się główną salą koncertową.

W skład nowej siedziby Muzeum Historii Polski wchodzi również sala kinowo-teatralna, która może pomieścić blisko 140 widzów. Wraz z kilkoma innymi pomieszczeniami tworzy atrakcyjne centrum konferencyjne.

Podczas weekendowego Festiwalu Otwarcia, który odbędzie się 30 września – 1 października, oprócz możliwości zwiedzenia nowego gmachu i czasowej wystawy „Wielkie i Małe Historie”, MHP przygotowało szereg innych atrakcji. Na zwiedzających czekają warsztaty edukacyjne, przedstawienia teatralne, gra terenowa, a także wydarzenia dedykowane szczególnie rodzinom z dziećmi.