Operacja CBZC i Stołecznej Policji: Zatrzymano podejrzanych o cyberprzestępstwo i rozbój

Operacja CBZC i Stołecznej Policji: Zatrzymano podejrzanych o cyberprzestępstwo i rozbój

Oficerowie Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) przeprowadzili operację mającą na celuśledzenie sprawy szantażu, związanego z groźbą publikacji internetowej danych zgromadzonych na telefonie komórkowym, który został ukradziony podczas rozboju. Działania służb bezpieczeństwa, które odbywały się pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga, zakończyły się aresztowaniem dwóch mężczyzn, oskarżonych o molestowanie, rozboje i kradzież wspomnianego urządzenia mobilnego. Współpraca z Wydziałem do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji zaowocowała odnalezieniem i konfiskatą dwóch pojazdów, które zaginęły w 2023 roku na terenie Niemiec.

Cała sprawa rozpoczęła się w połowie ubiegłego roku. Dwaj mężczyźni w wieku 33 i 36 lat, działając wspólnie i w porozumieniu, użyli przemocy oraz niebezpiecznych przedmiotów – kija bejsbolowego i metalowej rury – aby dokonać rozboju na 24-letnim ofierze, z którego skradziono telefon komórkowy.

Według ustaleń funkcjonariuszy Wydziału w Kielcach CBZC, zatrzymani planowali najprawdopodobniej opublikować zawartość znajdującą się na urządzeniu online, po wcześniejszym złamaniu elektronicznych zabezpieczeń telefonu. Śledczy wykryli także, że podejrzani wielokrotnie nękały ofiarę, podpalili dach jej nowo wybudowanego domu oraz dokonali pobicia przy użyciu maczety i kija bejsbolowego, atakując zarówno pokrzywdzonego jak i jego ojca.

Kilka dni temu, w ramach realizacji postanowień Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga, policjanci Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości współpracowali z funkcjonariuszami Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji oraz Centralnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji ”BOA” i aresztowali podejrzanych o powyższe przestępstwa.

Podczas przeszukania terenu, na którym zatrzymani prowadzili działalność związaną z naprawą samochodów, funkcjonariusze zabezpieczyli wiele urządzeń przechowujących dane w formie telefonów komórkowych, tabletów, notebooków, laptopów, rejestratorów video, jak również gotówkę w sumie przekraczającej 46 tysięcy złotych. Podjęte czynności pozwoliły również na odzyskanie i zabezpieczenie dwóch pojazdów wartych około 200 tysięcy złotych, które zaginęły w 2023 roku na terenie Niemiec, jak również przedmiotu przypominającego broń palną oraz urządzenia umożliwiającego kradzież pojazdów bez użycia kluczyka.

Zatrzymani mężczyźni muszą teraz zmierzyć się z surowymi konsekwencjami swoich czynów. Ze względu na wysoki stopień szkodliwości społecznej ich przestępstw, Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.