Odpowiedzialne pozbywanie się elektrośmieci staje się łatwiejsze dla mieszkańców Warszawy

Odpowiedzialne pozbywanie się elektrośmieci staje się łatwiejsze dla mieszkańców Warszawy

Obecnie popularne jest korzystanie z różnych urządzeń elektronicznych takich jak telefony komórkowe, ładowarki, żarówki czy baterie. Niestety, stanowią one problem w momencie gdy trzeba się ich pozbyć, dlatego też nie mogą one trafić do standardowego pojemnika na śmieci. Mieszkańcy Warszawy mają jednak możliwość bezpiecznego i odpowiedzialnego pozbycia się takiego sprzętu za pomocą specjalistycznych pojemników dostępnych w publicznej przestrzeni miasta.

Właśnie te pojemniki nazywane są Miejskimi Punktami Elektroodpadów (MPE), gdzie warszawiacy mogą oddać swoje zużyte baterie oraz inne małe elektroodpady. Zlokalizowane są one w strategicznych, łatwo dostępnych miejscach w praktycznie każdej dzielnicy miasta. Pierwsze takie punkty zostały uruchomione w poprzednim roku, a już w ciągu pierwszych kilku miesięcy udało się przekazać do nich aż 8 ton odpadów. Dziś dostępnych jest już łącznie 69 takich punktów.

MPE zostały ufundowane dzięki finansowaniu z Unii Europejskiej w ramach projektu Capital Cities, którego celem jest współpraca między stolicami w zakresie zarządzania niebezpiecznymi odpadami. Warszawa, Erywań i Tirana są częścią tego projektu i dzielą się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć w filmie promocyjnym.

Elektroodpady, choć mogą być szkodliwe dla środowiska, to jednocześnie są źródłem cennych surowców. Dlatego oddanie ich w odpowiednich miejscach zwiększa szanse na ich recykling i pomaga chronić planetę. Odpady te można oddać również w sklepach z elektroniką, PSZOK-ach, MPSZOK-ach, Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci ElektroEko oraz pojemnikach na małe elektrośmieci ElektroEko. Istnieje także możliwość odbioru odpadów bezpośrednio z domu po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem 22 22 333 00 lub po wypełnieniu formularza online na stronie elektrosmieci.pl. Mieszkańcy mogą również brać udział w regularnych akcjach miejskich, podczas których elektroodpady wymieniają na rośliny. Tegoroczne wydarzenia przyniosły 23 tony zdobytych odpadów, w tym ponad 2,5 tony baterii.

Wiedza na temat właściwego segregowania odpadów, także tych elektronicznych, jest niezwykle ważna. Dlatego w tym roku organizowany przez m.st. Warszawę konkurs Warszawska Ekoliga dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, miał tematykę związaną z elektrośmieciami. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody, a najlepsze szkoły otrzymały pomoce dydaktyczne takie jak monitory interaktywne, mikroskopy czy drukarki 3D. Konkurs ten również został zorganizowany w ramach projektu Capital Cities.