Nowe oblicze Traktu Królewskiego na święta: powrót do lat 50. i 60. oraz zmiany w organizacji ruchu

Nowe oblicze Traktu Królewskiego na święta: powrót do lat 50. i 60. oraz zmiany w organizacji ruchu

Nadchodzące święta przynoszą rozbłysk na warszawskim Trakcie Królewskim. W tym roku, spacerujący po ulicach Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście będą mogli podziwiać świecące ozdoby inspirowane estetyką lat 50. i 60. XX wieku. Aby zapewnić pełne doznania, w weekendy grudniowe oraz podczas sezonu świąteczno-noworocznego, te tętniące życiem ulice zamienią się ponownie w pieszo-rowerowy deptak.

Na początku grudnia, zgodnie z tradycją, Warszawa błyszczeć będzie dzięki świątecznej iluminacji. Na Trakcie Królewskim i ulicy Świętokrzyskiej pojawią się świetlne dekoracje inspirowane epoką Stefana Wiecheckiego „Wiecha”, Tadeusza Konwickiego czy Agnieszki Osieckiej. Świetlne bombki i choinki, papierowe łańcuchy, ale także retro saturatory, sklepowe wagi i telefony z tarczą odzwierciedlają klimat tamtych czasów. Na specjalnie udekorowanym placu Zamkowym zagości jak co roku okazała choinka mierząca 27 metrów wysokości, wykonana z energooszczędnych i nowoczesnych materiałów. Do jej podświetlenia użyje się ponad 40 tysięcy światełek.

Świąteczne dekoracje nie ograniczą się jedynie do Traktu Królewskiego. Cała Starówka będzie ozdobiona błyszczącymi girlandami oraz innymi elementami dekoracyjnymi. Szansę na pamiątkowe zdjęcie przy świecących ozdobach będą mieli zwiedzający ulice Freta, Kościelną, Nowomiejską, Piwną, Podwale, Świętojańską, Rynek Nowego Miasta oraz Rynek Starego Miasta. Dodatkowo, wskazane jest odwiedzenie Multimedialnego Parku Fontann, który wzbogacono o dodatkowe lśniące akcenty.

Obszar Nowego Świata oraz wolnostojące dekoracje umieszczone w Pasażu Wiecha zostały sfinansowane przez lokalnych przedsiębiorców. Ponadto, warto pamiętać, że w weekendy grudniowe oraz podczas świąt i nowego roku ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście zostaną zamienione w pieszo-rowerowy deptak od nocy z piątku na sobotę, z 1 na 2 grudnia. Ta specjalna strefa będzie dostępna: 2-3 grudnia, 9-10 grudnia, 16-17 grudnia, a następnie od 23 grudnia do 1 stycznia i ponownie w weekend święta Trzech Króli, czyli 6 i 7 stycznia.

Zmiany w organizacji ruchu obejmują również autobusy linii 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44, które podczas zamknięcia Traktu Królewskiego zmienią trasy. Szczegółowe informacje na temat przekierowań dostępne są na stronach komunikacji miejskiej.