Najnowsza trasa tramwajowa na ulicy Gagarina wita pierwszych pasażerów

Najnowsza trasa tramwajowa na ulicy Gagarina wita pierwszych pasażerów

Nowo otwarta trasa tramwajowa na ulicy Gagarina stanowi ponad kilometr nowych torów, w dużej mierze pokrytych rozchodnikiem. Znajdują się tam trzy wygodne perony przystankowe, a dookoła zauważalna jest zieleń oraz ścieżka rowerowa. Pierwszymi pasażerami korzystającymi z tej trasy byli podróżujący tramwajem linii 11 z Mokotowa na Nowe Bemowo, wśród nich prezydent, Rafał Trzaskowski.

Prezydent wyraził swoje zadowolenie, że po upływie ponad 50 lat tramwaje powróciły na ten odcinek Mokotowa – między ulicą Czerniakowską a Belwederską. Wspomniał jednocześnie o intensywnie realizowanej budowie odnogi tramwaju na Wilanów. Mimo że na ulicy Gagarina nadal trwają drobne prace wykończeniowe, tramwaje są już w stanie bezpiecznie i komfortowo przewozić pasażerów. Prezydent podkreślił, że udało się dotrzymać zaplanowanego terminu uruchomienia trasy.

Ulica Gagarina nie jest obca dla tramwajów – w przeszłości kursowały one tędy, a nawet dalej, ulicą Czerniakowską, w kierunku Sadyby. Trasa została jednak zamknięta w 1973 roku przez władze Warszawy, które zdecydowały poszerzyć ulicę kosztem komunikacji miejskiej, aby sprostać rosnącemu ruchowi samochodowemu.

Rozwój sieci tramwajowej jest dla nas absolutnym priorytetem – podkreślił prezydent. Podał również, że inwestycja nie mogłaby zostać zrealizowana bez wsparcia Unii Europejskiej. W tym miejscu podziękował przedstawicielom rządu oraz dyrekcji Centrum Unijnych Projektów Transportowych za dofinansowanie taboru tramwajowego ze środków unijnych. Wyraził nadzieję na dalsze korzystanie z funduszy unijnych po odblokowaniu środków z KPO. Przywołał kwotę ponad 18 miliardów złotych z budżetu unijnego, które trafiły do Warszawy, podkreślając ich znaczenie dla realizacji dużych inwestycji, zwłaszcza rozwoju komunikacji miejskiej.

Ponad kilometrowy odcinek torów między ulicami Czerniakowską i Belwederską to pierwszy element budowanej trasy tramwajowej do Wilanowa. Od teraz po nowych torach kursują tramwaje linii 11. W godzinach szczytu tramwaj „jedenastka” połączy Mokotów (Sielce) z Nowym Bemowem, a poza nimi – tramwaje dojadą na Wolę (dokładnie – Cmentarz Wolski).

Nowe przystanki to: Spacerowa (na wylotach skrzyżowania Spacerowej, Belwederskiej i Gagarina), Sielecka (po zachodniej stronie skrzyżowania Sieleckiej i Gagarina) oraz Sielce (po zachodniej stronie skrzyżowania Gagarina i Czerniakowskiej). Przystanki są wygodne i bezpieczne, a pasażerowie mają w ich obrębie do dyspozycji cztery przystanki autobusowe. Pozostałe dwa przystanki (Goworka) znajdują się przy ulicy Puławskiej.