Czeka nas Strefa Czystego Transportu?

Czeka nas Strefa Czystego Transportu?

Dbałość o czyste powietrze to coś, o czym słyszy się stosunkowo często. Z drugiej strony prowadzone działania to temat dyskusyjny i to z różnych perspektyw.

Strefa Czystego Transportu

Możemy usłyszeć o tym, że rozpoczęły się prace dotyczące Strefy Czystego Transportu. Prace te są równoznaczne, z tym że znikną stare Diesle (samochody mające ponad 15 lat).

O szczegółach nie wiemy zbyt wiele – na pewno można powiedzieć, że plan ma zostać wdrożony w przyszłym roku. Wypada jeszcze zatrzymać się przy terenie, którego dotyczyć będą zmiany – niemal na 100% będzie chodzić o całe Śródmieście. Co więcej, możemy mówić o apelu wiceprezydenta Olszewskiego – apelu, który dotyczył unikania starych Diesli.

To nie są wyłącznie o słowa. Przeprowadzono badanie dotyczące zanieczyszczeń i wnioski płynące z tego badania są straszne – samochody z silnikiem diesla odpowiadają za 2/3 szkodliwych tlenków azotu. Dla niezorientowanych – chodzi o samochody, które stanowią ok. 30% wszystkich pojazdów. Można jeszcze dodać (na wypadek wątpliwości), że zbadano zanieczyszczenia wydzielane przez 147 777 pojazdów.