Apel o ostrożność ze strony policji w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych

Apel o ostrożność ze strony policji w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych

Ze względu na nadejście dnia Wszystkich Świętych, stołeczna policja przypomina o wyjątkowej ostrożności, zarówno na drogach, jak i na cmentarzach. Zauważalny jest wzrost intensywności ruchu pieszych i pojazdów nie tylko na drogach krajowych, ale także w pobliżu nekropolii. Tradycyjnie, wiele osób odwiedza miejsca wiecznego spoczynku swoich bliskich – sprząta groby, składa kwiaty i zapala znicze. Policja jednak ostrzega, że ten czas to również okres wzmożonej aktywności przestępczej na cmentarzach i w środkach komunikacji miejskiej.

Przed nami dwa weekendy pełne wyzwań komunikacyjnych, spowodowane wizytami na grobach bliskich oraz podróżami do rodziny. Każde takie spotkanie rodzinne wiąże się z ryzykiem wystąpienia incydentów drogowych. Jak co roku, w pobliżu miejsc pochówków porządek będzie utrzymywany przez funkcjonariuszy policji i inne służby. Należy jednak pamiętać, że masowe odwiedzanie grobów sprzyja przestępstwom nie tylko na terenie cmentarzy, ale także na parkingach, gdzie wiele osób zostawia swoje samochody. Złodzieje często kradną nie tylko kwiaty i znicze, ale też torby i portfele pozostawione bez nadzoru, które mogą zawierać klucze do domu, cenne przedmioty czy gotówkę.

Policja radzi więc, aby udając się na cmentarz, nie zabierać ze sobą dużej ilości gotówki, drogiej biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów. Na cmentarzu powinniśmy pilnować swoich rzeczy osobistych i nie spuszczać z nich oka. Uczulmy również dzieci, aby nie oddalały się od nas na cmentarzu. Podczas płacenia za zakupy np. „na przycmentarnych” straganach, powinniśmy zachować dyskrecję. Kiedy korzystamy ze środków transportu publicznego, powinniśmy być szczególnie czujni, zwłaszcza podczas wsiadania i wysiadania. Zwracajmy uwagę na nasze torebki i saszetki.

Ze względu na możliwość wystąpienia korków i przepełnionych parkingów, jeśli to możliwe, skorzystajmy z komunikacji miejskiej i specjalnie uruchomionych linii autobusowych do cmentarzy. Pamiętajmy również, że nasze domy czy mieszkania, pozostawione na czas naszej nieobecności, mogą stać się celem dla włamywaczy. Dlatego zawsze sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna oraz czy włączyliśmy alarm. Starajmy się nie informować o naszej nieobecności na portalach społecznościowych i poprośmy sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasz dom.