41. edycja konkursu Warszawa w kwiatach: poszukiwane najpiękniejsze balkony i ogrody stolicy

41. edycja konkursu Warszawa w kwiatach: poszukiwane najpiękniejsze balkony i ogrody stolicy

Dzień dzisiejszy przyniósł rozpoczęcie 41. edycji uznawanego konkursu „Warszawa w kwiatach”, którego celem jest selekcja najpiękniej zaaranżowanych ogrodów i balkonów na terenie metropolii. Poprzednia edycja tego prestiżowego wydarzenia wyłoniła blisko 30 zwycięzców.

„Warszawa w kwiatach” to konkurs o przedwojennych korzeniach, prowadzony nieprzerwanie przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy. To okazja, dzięki której warszawiacy mają możliwość pochwalić się swoimi zielonymi, kwitnącymi oazami. Zgłoszenia są przyjmowane od 15 maja do 30 czerwca 2024 r. w sześciu kategoriach:

  • balkony, loggie, okna;
  • inicjatywy sąsiedzkie;
  • ogrody i ogródki przy budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz działki kwietne w ROD;
  • aranżacja zieleni przy placówkach oświatowych i edukacyjnych;
  • osiedla mieszkaniowe;
  • aranżacja zieleni przy punktach usługowych oraz budynkach użyteczności publicznej.

Dodatkowo, jury przyzna trzy nagrody specjalne: „Mister Kwiatów”, nagrodę im. Zofii Wóycickiej oraz nagrodę im. Stefana Starzyńskiego.

Konkurs „Warszawa w kwiatach” to część szerszego projektu mającego na celu popularyzację miejskiego ogrodnictwa wśród mieszkańców stolicy. Projektowi towarzyszą różnorodne warsztaty i spotkania tematyczne.

Jak wziąć udział w konkursie?

Aby zgłosić się do konkursu, należy zapoznać się z regulaminem dostępnym na stronie warszawawkwiatach.pl, następnie wybrać jedną z 6 kategorii konkursowych i przygotować zdjęcia prezentujące zielone zakątki. Do formularza zgłoszeniowego można dołączyć maksymalnie 5 fotografii, z czego jedno zdjęcie powinno przedstawiać całość obiektu widzianego z zewnątrz. Następnie należy dodać opis zawierający informacje o występujących w obiekcie różnorodnych roślinach i ekologicznych rozwiązaniach oraz wypełnić formularz online dostępny na stronie warszawawkwiatach.pl, bądź złożyć go osobiście w siedzibach Zarządu Zieleni m.st. Warszawy lub Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Wyniki konkursu poznamy podczas finałowego pikniku pełnego kwietnych atrakcji, który odbędzie się 14 września w Parku Agrykola.

Zakorzeń w sobie pasję do ogrodnictwa

Projekt „Warszawa w kwiatach” to nie tylko konkurs. To także możliwość skorzystania z warsztatów, spotkań i spacerów edukacyjnych, które odbywają się w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, parkach stolicy, ogrodach oraz u partnerów całego projektu.

Najbliższe wydarzenia odbędą się już w ten weekend. W sobotę, 18 maja, można będzie uczestniczyć w pikniku z okazji Dnia Pszczół i Nocy Muzeów w Pawilonie Edukacyjnym Kamień oraz warsztatach „Dziki Zapylacz? Któż to taki?” w Ogrodzie Botanicznym UW. Tymczasem w niedzielę ROD Zelmot zaprasza na warsztaty „Rabatki ziołowe”. A już 23 maja odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Ogrodowe Czwartki” w Kamieniu.

Wszystkie wydarzenia organizowane pod egidą „Warszawy w kwiatach” są bezpłatne, na część z nich obowiązują zapisy. Harmonogram edukacyjnych spotkań znajduje się na stronie warszawawkwiatach.pl oraz profilu Warszawa w kwiatach na Facebooku.

Organizatorami konkursu „Warszawa w kwiatach” są Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.