Warszawa w świątecznym nastroju: Rozpoczęcie sezonu jarmarków już 24 listopada
Zapraszamy na świąteczne jarmarki, które oficjalnie rozpoczynają się 24 listopada. Tradycją stało się, że największy z nich ma miejsce przy ulicy Podwale, na terenie międzymurza. Wiele przedświątecznych imprez i targów organizowanych jest także przez poszczególne dzielnice Warszawy.
Główny Jarmark Bożonarodzeniowy na Międzymurzu Piotra Biegańskiego, który rozciąga się od Kolumny Zygmunta do Wąskiego Dunaju, otwiera swoje podwoje już w piątek 24 listopada. Targi potrwają aż do 7 stycznia 2024 roku. Na straganach będzie można nabyć rękodzieła, produkty artystyczne i rzemieślnicze, a także smakołyki kuchni lokalnej. Pokazy kowalstwa i kolędy grane na saksofonie to główne atrakcje, które przyciągają rzesze odwiedzających. Nie zabraknie również Mikołaja, który w dni powszednie będzie pojawiał się po godzinie 16, natomiast w weekendy dyżury zaczyna w południe.
Jarmark będzie czynny od niedzieli do czwartku między godziną 11 a 20, w piątki i soboty – od 11 do 21:30, natomiast 25 i 26 grudnia – od 11 do 21:30. Oprócz głównego jarmarku, również wiele warszawskich dzielnic organizuje własne, mniejsze bazary i jarmarki.
Na Żoliborzu 2 grudnia między 11 a 15 odbędzie się Świąteczny Żoli Bazar, specjalna edycja znanej żoliborskiej garażówki przy Fortu Sokolnickiego na ulicy Czarnieckiego 51. Tego samego dnia między 14 a 18 zapraszamy na Rembertowską Choinkę przed Urzędem Dzielnicy Rembertów na ulicy Generała Antoniego Chruściela „Montera”.
W Wesołej 9 grudnia między godziną 10 a 16 odbędzie się piknik z programem artystycznym przed Urzędem Dzielnicy Wesoła na ulicy 1. Praskiego Pułku 33. Natomiast Bemowo zaprasza 16 grudnia między godziną 12 a 18 na finał akcji „Choinka pod choinkę”, gdzie obok losowania tysiąca drzewek przewidziane są gwiazdkowe warsztaty i jarmark rękodzieła. Wydarzenie to odbędzie się przed Urzędem Dzielnicy Bemowo na ulicy Powstańców Śląskich 70. Dodatkowo, w dniach 16-17 grudnia między godziną 11 a 20 zapraszamy na weekendowy jarmark na Plaży Wilanów.
Tradycję bożonarodzeniowych jarmarków przywieziono do Polski z Niemiec. To tam, w grudniu producenci serów, rzeźnicy i cukiernicy wystawiali swoje produkty na targach. Do nich dołączali rzemieślnicy oferujący zabawki i kosze z wikliny.
W grudniu 1905 roku prezydent Warszawy Mikołaj Bibikow zezwolił na dodatkową sprzedaż artykułów spożywczych m.in. na Rynku Starego Miasta czy przy ogrodzie Saskim, natomiast sprzedaż choinek mogła odbywać się m.in. na placu Żelaznej Bramy, Podwalu, czy na Pradze przy ul. Targowej.
W XIX wieku w Warszawie popularne były bazary dobroczynne, gdzie można było zakupić produkty spożywcze podarowane przez właścicieli piekarni, zabawki czy kandelabry i świeczniki od zamożnych przedsiębiorców. Dochód ze sprzedaży był przekazywany organizacjom pomagającym ubogim. Dostojne damy i ich córki szyły ciepłą odzież, która trafiała do ubogich rodzin i przytułków. Na Krakowskim Przedmieściu oferowano do sprzedaży choinki udekorowane piernikami i orzechami.