Warszawa staje się coraz bardziej zielona: podsumowanie inicjatyw eko-miejskich z 2023 roku

Warszawa staje się coraz bardziej zielona: podsumowanie inicjatyw eko-miejskich z 2023 roku

W 2023 roku stolica Polski, Warszawa, przekształciła się w coraz bardziej ekologiczne i przyjazne dla mieszkańców miejsce. Zrealizowano wiele projektów związanych z zielenieniem miasta – odnowiono trzy parki, pokryto ponad 3 km torowisk tramwajowych roślinami i posadzono około 100 tysięcy drzew. Dodatkowo, na terenach betonowych pojawiło się więcej roślinności dzięki realizacji projektów z budżetu obywatelskiego i innym inwestycjom miejskim.

„Zielona Warszawa to priorytet dla naszego zarządu” – deklaruje prezydent miasta Warszawy, Rafał Trzaskowski. W swojej polityce, kieruje on dużą uwagę na zwiększenie liczby drzew i krzewów, tworzenie nowych obszarów zielonych oraz modernizację już istniejących. Dodatkowo, miejsca pokryte betonem są stopniowo zastępowane roślinnością.

W 2023 roku ukończono modernizację trzech głównych parków w Warszawie – Pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie oraz Pole Mokotowskie. Wszystkie te miejsca wzbogaciły się o nową roślinność, a liczba posadzonych krzewów, bylin i drzew parkowych wyniosła łącznie kilka tysięcy. Dodatkowo, zaszły istotne zmiany w infrastrukturze miejskiej – pojawiło się więcej ławek, urządzeń do zabawy dla dzieci oraz udogodnień dla osób aktywnych fizycznie.

Warszawa kontynuuje swoją inwestycję w zielenie miejską poprzez tworzenie kilku nowych parków i skwerów. Między innymi, rozpoczęto prace nad budową parku linearnego Suwak na pograniczu Ochoty i Mokotowa czy parku Żerańskiego na Białołęce. Dodatkowo, realizowane są projekty z budżetu obywatelskiego, które obejmują tworzenie „parków kieszonkowych”, skwerów i zielonych zakątków.

Kolejnym krokiem Zieleniogrodu w 2023 roku było posadzenie około 100 tysięcy nowych drzew. Najwięcej z nich – ponad 90 tysięcy – znalazło swoje miejsce na terenach zarządzanych przez Lasy Miejskie – Warszawa. Ponadto, dodatkowe drzewa zostały posadzone w parkach, skwerach oraz na pasach drogowych.

Ekologiczna przemiana widoczna jest także na torach tramwajowych, które również zazieleniły się – tylko w 2023 roku przybyło ponad 3 km zielonych torów. Na dachach wiat autobusowych pojawił się również rozchodnik, roślina dobrze tolerująca miejskie warunki i odgrywająca ważną rolę w oczyszczaniu powietrza, chłodzeniu i magazynowaniu wody.

W 2023 roku, w ramach inicjatywy zazieleniania miasta, usunięto wiele zbędnych betonowych powierzchni na ulicach i placach Warszawy, zastępując je roślinnością. Ta polityka „rozbetonowywania” objęła także przystanki komunikacji miejskiej, na których płyty chodnikowe zostały zastąpione roślinami.