Warszawa i jej skarby: Rynek Starego Miasta

Warszawa i jej skarby: Rynek Starego Miasta

To jedno z najpiękniejszych miejsc, jakimi może nas oczarować Warszawa, oraz obowiązkowy punkt w programie wycieczki po tym mieście. Tętniący życiem Rynek Starego Miasta to serce polskiej stolicy oraz miejsce, w którym spotykają się ze sobą setki turystów z całego świata.

Na czym polega wyjątkowość tego miejsca?

Rynek Starego Miasta został wytyczony na przełomie XIII i XIV wieku. Ma on kształt dużego prostokąta (jego wymiary to 90 na 73 m), który został starannie otoczony mieszczańskimi kamienicami. W czasie wizyty w tym miejscu, warto zwrócić uwagę na pomnik warszawskiej syrenki – jeden z symboli polskiej stolicy, oraz na dwie żeliwne studnie, które są cennymi pamiątkami z końca XVIII wieku. Zachwycają tu również piękne kamienice, starannie odbudowane po zniszczeniach z czasów II wojny światowej. W jednej z tych kamienic mieści się obecnie Muzeum Literatury, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas.

Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym miejscu?

Kto chce połączyć zwiedzanie Warszawy z odkrywaniem ciekawej historii tego miasta, ten powinien skoncentrować się na kamienicach stojących po tzw. stronie Dekerta. W tych mieszczańskich domach ma obecnie swą siedzibę muzeum historyczne, skupione na polskiej stolicy, jej dziejach oraz ludziach, którzy w dziejach Warszawy odegrali wyjątkowo ważną rolę. Warto odwiedzić również popularny Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Przez wieki Rynek Starego Miasta był miejscem, w którym wykonywano kary na przestępcach, tu również odbywały się ważne uroczystości państwowe. Dziś to tętniące życiem miejsce jest przede wszystkim ważnym celem dla turystów z całego świata. Dla nich wycieczki po Warszawie są wyjątkową przygodą oraz lekcją historii, która na długo zapisuje się w pamięci.