Udogodnienia dla podróżnych: nowy przystanek kolejowy w Józefinie

Udogodnienia dla podróżnych: nowy przystanek kolejowy w Józefinie

Położona na trasie między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim, miejscowość Józefin (powiat miński) może się pochwalić nowym przystankiem kolejowym, który zostanie oddany do użytku już 14 października. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) deklarują, że z tego punktu startowego do stolicy, konkretniej na przystanek Warszawa Stadion, będzie można dotrzeć w nieco ponad 25 minut, zaś do Warszawy Śródmieście – w około 33 minuty.

Nowo wybudowany obiekt posiada liczne udogodnienia dla pasażerów – wiaty i ławki umożliwiające komfortowy oczekiwanie na pociąg, czytelne tablice informacyjne oraz gabloty z rozkładami jazdy. Co więcej, przystanek jest wyposażony we współczesne oświetlenie LED oraz system nagłośnienia, co ułatwia orientację na miejscu. Dodatkowo dla osób niewidomych i niedowidzących zainstalowano specjalne ścieżki naprowadzające.

Prawdziwym plusem dla aktywnych są również stojaki rowerowe, które ułatwią bezproblemowe przesiadki między rowerem a pociągiem. Dzięki nowemu przystankowi, na którym planuje się zatrzymywanie 86 pociągów, wartość inwestycji wzrosła do około 7,1 mln zł.

W trakcie spotkania prasowego prezes Zarządu PKP PLK, Ireneusz Merchel, wyjaśnił, że Józefin to dziesiąty przystanek kolejowy zrealizowany w ramach projektu dla województwa mazowieckiego. Projekt ten obejmuje 16 lokalizacji na sumę ponad 93,2 mln zł. Poza Józefinem są to Błonie Rokitno, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Chronów, Bąkowiec, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy, Ruda Wielka, Mława Miasto, Groszowice Wrzosów, Dąbrówka Zabłotnia i Niemojki.

PKP PLK podaje również, że w 2021 roku przeprowadzono modernizację przystanku w Niemojkach. Od 2023 roku pasażerowie będą mogli korzystać z trzech nowych przystanków: Dąbrówka Zabłotnia, Groszowice Wrzosów i Błonie Rokitno oraz pięciu zmodernizowanych: Bąkowiec, Chronów, Mordy Miasto, Mława Miasto i Mrozy.