Przemiana ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego w zielony raj
Zaawansowanie procesu tworzenia dwukilometrowego parku linearnego wzdłuż ulic Rudnickiego, Perzyńskiego oraz Podczaszyńskiego jest już na tyle duże, że można go uznać za praktycznie zakończony. Jedynym elementem, który pozostaje do wykonania, jest posadzenie drzew. Jednak ten etap zostanie przeprowadzony jesienią, ze względu na niesprzyjające warunki latem. Tymczasem mieszkańcy Bielan mogą już cieszyć się obecnością tysięcy krzewów, bylin i traw.
Renowacja ulic Rudnickiego, Perzyńskiego oraz Podczaszyńskiego zakończyła się poprzedniego roku. W tym czasie Zarząd Dróg Miejskich podjął się przemodelowania jezdni, chodników oraz ścieżek rowerowych. To właśnie wtedy rozpoczęła się realizacja pierwszej fazy zazieleniania całego ciągu – w parku linearnym na Bielanach posadzono 61 nowych drzew i setki krzewów oraz bylin. W tym roku zakończono wszystkie prace.
Rośliny zaczęły odgrywać znaczącą rolę w nowo wyremontowanym ciągu zieleni po przebudowie wspomnianych ulic. Teraz tysiące metrów kwadratowych krzewów, bylin i ozdobnych traw dodają uroku okolicy. Przy budowie parku posadzono około 2 tysięcy metrów kwadratowych krzewów, takich jak dereń, śnieguliczki, berberysy czy róże. Powstała również wstęga miododajnych bylin o powierzchni 700 metrów kwadratowych, a także 700 metrów kwadratowych niskich i wysokich traw.
Plan jest jednak bardziej ambitny. W najbliższych miesiącach posadzone zostanie 157 drzew oraz 45 soliternych krzewów. Wśród gatunków, które wybrano do posadzenia są klony, topole, lipy i wiśnie wielopniowe. Nie można było posadzić ich od razu, ponieważ sadzonki są wydobywane dopiero po opadnięciu liści. Drzewa będą gotowe do posadzenia jesienią – zapewnia Łukasz Puchalski z Zarządu Dróg Miejskich.
Nasadzenia nie mają tylko funkcji estetycznej – krzewy stanowią schronienie i źródło pokarmu dla ptaków, a miododajne byliny to prawdziwy raj dla miejskich zapylaczy. Z myślą o nich przygotowano specjalne domki dla owadów. Drzewa zasłonią ulice i pobliskie budynki od pyłu i hałasu. Podobną funkcję będą pełniły pergole przy wejściach do parku, które z czasem zostaną obsadzone pnączami zdolnymi do pochłaniania miejskich zanieczyszczeń.
Różne gatunki roślin wyznaczają różne przestrzenie w parku, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie – miejsce do relaksu, do zabawy ze swoim pupilem czy do podziwiania piękna przyrody.
Dzięki nasadzeniom o powierzchni prawie 3500 metrów kwadratowych, mikroklimat w parku ulegnie poprawie. Rośliny poprzez zwiększoną transpirację będą wpływały na polepszenie jakości powietrza. Przy skrzyżowaniu ulic Podczaszyńskiego i Żeromskiego powstała charakterystyczna rabata preriowa – zamiast kory do wyściółkowania użyto żwiru – informuje Łukasz Puchalski z ZDM.
Możliwość posadzenia takiej ilości zieleni była możliwa dzięki kompleksowej przebudowie ciągu ulic na Bielanach. Pomimo trudności związanych z lokalizacją podziemnej sieci gazowej, wykonawca z powodzeniem zaprojektował układ drzew w nowym parku. Takie ograniczenia nie miały wpływu na planowanie nasadzeń krzewów, bylin i traw.
Warszawski Zarząd Zieleni planuje budowę kolejnych parków tego typu – przy ulicy Suwak i nad Tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Parki linearne to doskonała metoda na uporządkowanie i uatrakcyjnienie dużych przestrzeni zielonych w stolicy.