Podstępna próba oszustwa w wielkim mieście: 72-latek aresztowany

Podstępna próba oszustwa w wielkim mieście: 72-latek aresztowany

W centrum miasta doszło do podejścia do próby oszustwa przez 72-letniego mężczyznę, który miał na celu wyłudzenie 45 000 złotych od potencjalnej ofiary. Mężczyzna ten działał na zlecenie nieznanych sprawców i usiłował dokonać oszustwa stosując tzw. metodę „na policjanta”. Zamiast oczekiwanej kwoty, otrzymał jednak reklamówkę wypełnioną pociętymi kartkami, które miały imitować pakiety banknotów. Mimo swojego zaawansowanego wieku, nie poddał się łatwo – do końca bronił swojego „zdobyczy”. Teraz, za popełnione czyny, grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Jeżeli nie interwencja śródmiejskiej policji, ofiara mogła stracić spore środki finansowe. Tym bardziej, że wcześniejszego dnia padła już ofiarą oszustwa, tracąc 20 000 złotych na rzecz podszywającego się pod funkcjonariusza przestępcy. Tym razem jednak próbowano ją skłonić do przekazania większej sumy. Oszuści manipulowali pokrzywdzoną, twierdząc, że jedynym sposobem na ochronę jej oszczędności zgromadzonych na koncie bankowym przed rzekomymi hakerami, była ich wypłata.

Śródmiejski Wydział do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu podjął decyzję o zorganizowaniu pułapki. Na początku przygotowano torbę z fałszywymi banknotami, których waga i wielkość odpowiadały wartości 45 000 złotych.

Kiedy posłaniec przestępców pojawił się we wskazanym miejscu, był już monitorowany przez ukrytych policjantów. Kluczowym momentem było wyjście mężczyzny z windy z torbą pełną fałszywych pieniędzy, która właśnie została mu przekazana. Wtedy to, mężczyzna został skutecznie unieruchomiony i aresztowany. Pomimo swojego zaawansowanego wieku, próbował zrobić wszystko co w jego mocy, aby utrzymać torbę w swoim posiadaniu, nie chciał jej oddać interweniującym funkcjonariuszom.

72-letni podejrzany usłyszał formalne zarzuty dotyczące próby oszustwa. Zgodnie z kodeksem karnym, grozi mu teraz do 8 lat więzienia. Śledztwo w tej sprawie jest nadal w toku, a policja nie wyklucza kolejnych aresztowań.