Obrona powietrzna Warszawy wzmocniona zestawem obrony przeciwrakietowej Patriot

Obrona powietrzna Warszawy wzmocniona zestawem obrony przeciwrakietowej Patriot

Niebawem na lotnisku w Bemowie pojawi się zespół ogniowy systemu obrony powietrznej Patriot. Jego obecność ma na celu umocnienie obrony Warszawy przez potencjalne ataki powietrzne.

Dzisiaj Mariusz Błaszczak, szef MON, odbył spotkanie z żołnierzami 37 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej, którzy mają pełnić dyżur przy użyciu zestawu Patriot. To historyczny moment dla stolicy Polski, gdyż po raz pierwszy system obrony jest zaprojektowany tak, aby zapewnić ochronę przed atakami pocisków balistycznych. Wcześniejsze systemy posiadały jedynie zdolność neutralizowania celów aerodynamicznych, takich jak rakiety balistyczne i manewrujące – co jest również w zasięgu możliwości zestawu Patriot.

Podczas spotkania minister Błaszczak wyraził wdzięczność za służbę żołnierzy i poinformował o planach zwiększenia należności dla tych żołnierzy, którzy zabezpieczają lub pełnią dyżury bojowe w Ramach Systemu Obrony Powietrznej RP.

Jednostka, która ma właśnie rozpocząć dyżur bojowy, od 2022 roku korzysta z elementów zestawu Patriot, zintegrowanych z systemem IBCS. Jest to drugi użytkownik tego typu systemu na świecie (po jednym dywizjonie US Army, który osiągnął wstępną gotowość operacyjną w tym roku). Warszawa jest trzecim obszarem w Polsce, w którym zastosowano system obrony Patriot. Wcześniej wprowadzono go w rejonie lotniska w Rzeszowie (gdzie jest zabezpieczany przez Amerykanów) oraz w regionie Zamościa (gdzie dyżurują jednostki niemieckie).