Bezpieczeństwo na drodze podczas obchodów Wszystkich Świętych

Bezpieczeństwo na drodze podczas obchodów Wszystkich Świętych

W okresie obchodów Wszystkich Świętych, kiedy licznie udajemy się na groby bliskich nam osób, które odeszły, dla uczestników ruchu drogowego jest to czas pełen wyzwań. Policjanci zwiększają swoje wysiłki, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierowcom, jak i pieszym.

Podczas tych dni, funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na utrzymanie płynności ruchu na kluczowych trasach komunikacyjnych oraz na drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach, gdzie mogą występować utrudnienia i spowolnienie ruchu, policjanci będą kierować ruchem. Przestrzeganie ich poleceń i wskazówek znacznie ułatwi poruszanie się w tłoczonych obszarach.

Policja ruchu drogowego będzie również dbać o to, aby wszyscy mogli bezpiecznie dotrzeć do miejsc odwiedzanych tradycyjnie podczas świąt. Funkcjonariusze będą reagować na wykroczenia, zwłaszcza te, które są główną przyczyną wypadków drogowych, jak na przykład przekraczanie dozwolonej prędkości. Dodatkowo skupią się na ocenie stanu trzeźwości i kondycji psychofizycznej kierujących, jak również na monitorowaniu nieodpowiednich zachowań kierowców w stosunku do pieszych.

Podkreślamy jednocześnie, że piesi powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców jest istotnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo szczególnie narażonych uczestników ruchu.

Dla ułatwienia dojazdu do cmentarzy zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. Zaleca się zapoznać z nimi przed wyjazdem.

Z uwagi na możliwe utrudnienia w ruchu drogowym, sugerowane jest korzystanie z transportu publicznego. Wiele miast uruchomi specjalne linie kursujące z dużą częstotliwością.

Przypominamy, że w dniach: 31 października od godz. 18.00 do 22.00 i 1 listopada od godz. 8.00 do 22.00, obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, za wyjątkiem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.

W promocję bezpieczeństwa na drogach włączyła się również firma Screen Network S.A., która wyświetli na ekranach na terenie całego kraju spot zatytułowany „Bezpieczeństwo na drodze – bądź odpowiedzialny”.

Nie zapominajmy o zachowaniu ostrożności i dbałości o bezpieczeństwo własne, jak i innych, aby upamiętnienie zmarłych przebiegło spokojnie.