Co zwiedzać w Warszawie – wybrane propozycje

Co zwiedzać w Warszawie – wybrane propozycje

Warszawa, stolica Polski jest miastem bogatym w rozmaite atrakcje. Są wśród nich zarówno zabytki, ciekawe miejsca do rekreacji, pomniki jak i całkiem nowe obiekty rozrywkowo-kulturalne, które mimo iż powstały stosunkowo niedawno to szybko zdobyły dużą popularność tak wśród miejscowych mieszkańców jak i turystów.

Co warto zwiedzać w Warszawie? – miejsca i obiekty historyczne

Nasz przegląd zaczynamy spojrzenia w przeszłość na bogatą historię miasta. Stolica, mimo poważnych zniszczeń jakich doświadczyła zwłaszcza podczas Drugiej Wojny Światowej, może poszczycić się szeroką gamą zabytków. Duża część z nich z konieczności oraz z powodu doznanych zniszczeń musiała przejść renowację w związku z czym ich dzisiejszy wygląd różni się od pierwotnego choć ich oryginalny charakter został zachowany w takim stopniu jak to tylko było możliwe. W tym artykule wybrane najważniejsze obiekty zostaną wymienione i bardzo ogólnie opisane. Bardziej szczegółowa charakterystyka i szersza lista zabytków znajdzie się w jednym z kolejnych wpisów.

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Jako pierwszy na liście jest najsłynniejszy chyba w całej Polsce cmentarz na warszawskich Powązkach. Jest to miejsce pochówku zasłużonych dla kraju osobistości ze świata polityki ale i żołnierzy oraz powstańców, którzy dla Ojczyzny ponieśli najwyższą ofiarę. Wojskowy Cmentarz na Powązkach powstał jeszcze pod zaborami w 1912 roku gdy Warszawa należała jeszcze do imperium rosyjskiego. W czasach Pierwszej Wojny Światowej znalazł się wraz z miastem pod niemieckim panowaniem by po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku przejęło je odrodzone państwo Polskie. Miejsce na przestrzeni dziejów kilkukrotnie przechodziło z rąk do rąk oraz zmieniało swoją nazwę. Za okupacji niemieckiej 1939-45 ponownie chowano tu żołnierzy niemieckich a przez okres PRL po 45 roku także licznych dygnitarzy partii komunistycznej. Aktualnie od 1998 roku cmentarz posiada nazwę „Cmentarz Wojskowy”, pod którą funkcjonował przed rokiem 1964.

Krakowskie Przedmieście

Jedna z najsłynniejszych ulic w stolicy. Obejmuje obiekty powstałe początkowo przy Bramie Krakowskiej. Dzisiaj ulica stanowi część Traktu Królewskiego i biegnie od pomnika Mikołaja Kopernika a kończy przy Placu Zamkowym krzyżując się po drodze z ulicami: Oboźną, Romualda Traugutta, Królewską, gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, Karową, Ossolińskich, Trębacką, Kozią, Bednarską oraz Miodową.

Pałac Łazienkowski

Zwany również Pałacem na wodzie. To klasycystyczny pałac usytuowany w warszawskich Łazienkach Królewskich na sztucznej wyspie otoczonej stawem. Wokół niego znajduje się Ogród Francuski oraz przyległy amfiteatr. Obiekt powstał w latach 1683–1689 specjalnie dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Autorem projektu był Tylman z Gameren. Pałac przebudowano w 1772–1793 dla ówczesnego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po jego śmierci obiekt należał do księcia Józefa Poniatowskiego a w 1813 roku został sprzedany carowi rosyjskiemu Aleksandrowi I. Pod koniec Drugiej Wojny Światowej większość wyposażenia zabrali ze sobą Niemcy. Odbudowę po zniszczeniach wojennych rozpoczęto w 1965 roku. W latach 2012-15 przeprowadzona została ponowna renowacja w ramach której przede wszystkim wzmocniona została dodatkowymi palami konstrukcja zapadających się tarasów.

Rynek Starego Miasta

Jest to prostokątny plac w centrum stolicy na Starym Mieście o wymiarach 90 na 73 metry. Rogi placu znajdują się na styku ulic Celnej, Jezuickiej, Kamiennych Schodków, Krzywe Koło, Nowomiejskiej, Wąskiego Dunaju, Zapieckiej i Świętojańskiej. Plac zaczął powstawać na przełomie XII – XIV wieku i na przestrzeni dziejów był świadkiem wielu wydarzeń. Pierwotna zabudowa rynku była drewniana lecz z czasem była sukcesywnie zastępowana murowaną wykonaną w stylu gotyckim. Na skutek działań wojennych Drugiej Wojny Światowej ta część Warszawy została w 1944 roku doszczętnie zrujnowana, jednak po wojnie zabudowę w wiarę wiernie zrekonstruowano, dzięki czemu rynek odzyskał swój dawny blask.

Muzeum na Zamku Królewskim

Ten utrzymany w barokowo-klasycystycznym stylu budynek usytuowany jest w Warszawie przy placu Zamkowym 4. Choć obecnie pełni funkcje muzeum to w przeszłości był siedzibą oficjalnych władz, najpierw książąt mazowieckich a od XVI wieku króla oraz Sejmu I Rzeczypospolitej. Zalążki zamku powstały w XIV wieku w postaci drewnianego grodu. Z czasem powstały elementy murowane, które początkowo uzupełniały a później wraz z rozbudową warowni zastąpiły całkowicie pierwotny drewniany gród. Obecny budynek zamku był w przeszłości wielokrotnie dewastowany, ograbiany, szczególnie podczas zaborów i wojen światowych. Po całkowitym zniszczeniu w 1944 roku zachowały się tylko piwnice jednakże po wojnie Zamek został odtworzony. Obecnie wizualnie jest możliwie wierny swojej przedwojennej wersji jednak wiadomo, że nie jest to ten sam budynek chociaż usytuowany w historycznym miejscu.

Warszawa – jakie muzea zwiedzić?

Jak na duże miasto przystało w polskiej stolicy jest co zwiedzać. Warszawa posiada dużą ilość muzeów o szerokim spektrum tematycznym. Muzea historyczne czy specjalistyczne związane z wąską tematyką, osobą lub grupą, muzea państwowe i prywatne, profesjonalne i hobbystyczne amatorskie. Jest więc mnóstwo propozycji do wyboru więc każdy odwiedzający miasto może sobie ułożyć indywidualny plan zwiedzania zależnie od własnych preferencji i zainteresowań. Oto kilka wybranych, które warto zwiedzić.

Coś na początek zwiedzania. Muzeum Pinball Station

Przegląd zaczniemy nietypowo, od czegoś lekkiego i przyjemnego dla czystej rozrywki. Pinball Station z pewnością warto zobaczyć. Jest to bowiem pierwsze warszawskie w pełni interaktywne muzeum Flipperów. Choć stosunkowo młode, powstałe w 2016 roku, to jednak cieszy się rosnąca popularnością i zainteresowaniem. Placówka powstała dzięki ogromnej pasji oraz zaangażowaniu dwóch hobbystów i kolekcjonerów flipperów. Muzeum zaczynało swoją działalność z niewielką ekspozycją liczącą zaledwie 30 flipperów. Aktualnie prezentowana kolekcja zawiera ich już ponad setkę. Odwiedzający mogą zobaczyć tu zarówno flippery jak i arcade. 60 z nich przeszło już renowację i jest dostępne dla każdego gościa. Tym co można zobaczyć w muzeum Pinball Station to np niedostępne już maszyny z lat 80 i 90 a także wiekowe Bord Golf aż z 1933 roku.

Muzeum domków lalek gier i zabawek – co tu można zobaczyć?

Kolejna propozycja o charakterze rozrywkowym. W tym hobbystycznym muzeum warto się pojawić wraz dziećmi. Obejrzycie tu zarówno stałe i czasowe ekspozycje zabawkarskie. Można też wziąć udział w ciekawych warsztatach oraz wydarzeniach, konkursach i zajęciach edukacyjnych. W ramach tematycznych ekspozycji można obejrzeć np kolekcje szmacianych lalek z okresu PRL-u lub też wystawę poświęconą dawnym zawodom i wiele innych. Każdy znajdzie więc z pewnością coś dla siebie.

Pasjonujesz się nauką? Centrum Nauki Kopernik kolejnym ciekawym miejscem do zwiedzania

Centrum Nauki Kopernik jest czymś więcej niż tylko zwykłym muzeum poświęconym zagadnieniom związanym z nauką. Służy równocześnie edukacji oraz rozrywce. Jest to miejsce, gdzie w ciekawy sposób poznasz różne zagadnienia naukowe z wybranych dziedzin. Odbywające się tu wydarzenia dają możliwość spotkania z nauką nie tylko od teoretycznej ale i praktycznej strony. Celem misji realizowanej przez tą instytucję jest inspirowanie i nakłanianie odwiedzających do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań oraz poszukiwania odpowiedzi na interesujące nas pytania i zagadnienia. Centrum funkcjonuje od roku 2010. Jego nazwa jednoznacznie odnosi się i nawiązuje do słynnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika.

Centrum Pieniądza NBP czyli coś dla miłośników ekonomii

Warszawskie centrum jest ekspozycyjno-edukacyjną placówką Narodowego Banku Polskiego. Obiekt działa od 2016 roku. Został otwarty podczas majowej nocy muzeów. Celem misji jest popularyzacja wiedzy dotyczącej ekonomii i historii pieniądza. Prezentacja zagadnień odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i różnorodnych form przekazu, które łatwiej trafiają do odbiorcy. Placówka nosi imię Sławomira S. Skrzypka, byłego prezesa NBP, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Łączna powierzchnia wystawowa 2000m2 obejmuje 16 sal tematycznych.

Muzeum życia w PRL

Ta tematyczna placówka to propozycja dla wszystkich, którzy tęsknią za atmosferą i stylistyką PRL. Odwiedzając muzeum można poczuć się znów jak za dawnych lat. W ramach ekspozycji możemy obejrzeć bogatą galerię zdjęć oraz kolekcję gadżetów z tamtej epoki. W poszczególnych salach obejrzeć można przykładowy wystrój mieszkania z okresu PRL, uczestniczyć w krótkim pokazie w minisali kinowej utrzymanej w odpowiedniej stylistyce. Dodatkowo dla chętnych możliwa jest wycieczka historycznym samochodem marki Nysa, jednym z sześciu pojazdów będących na wyposażeniu muzeum. To tylko kilka z propozycji. Miłośnicy PRL znajdą tu dużo więcej atrakcji.

Warto odwiedzić Muzeum Więzienia Pawiak

To placówka wyjątkowa, gdyż posiada swoją filię, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, znajdującą się w miejscu, gdzie podczas hitlerowskiej okupacji w latach 1939-1944 znajdowała się siedziba i mordownia Gestapo i SB przy alei Szucha 25. Muzeum powstało w 1965 roku z inicjatywy byłych więźniów politycznych więzienia na Pawiaku.

Zwiedzanie Muzeum Ewolucji w Warszawie

W tej należącej do Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk placówce na pewno fani paleontologii będą się czuć jak ryby w wodzie. Muzeum to znajduje się w salach warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. W ramach ekspozycji można obejrzeć realistyczne modele prehistorycznych zwierząt, w tym dinozaurów, szczątki gadów i płazów odkryte w Krasiejowie, jaja dinozaurów odkopane w Mongolii, szkielety praptaka, makiety z gadami morskimi i wiele innych. Osobny dział i ekspozycja poświęcona jest historii i pochodzeniu człowieka.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Jest to najstarsza tego rodzaju placówka poświęcona historii Sportu. Muzeum powstało w roku 1952 i obecnie mieści się w budynku na warszawskim Żoliborzu przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4. W swojej historii kilkukrotnie zmieniało swoją lokalizację. Mieściło się pierwotnie przy stadionie warszawskiej Skry przy ul. Wawelskiej 5. W ramach ekspozycji można obejrzeć ponad 46 tysięcy przedmiotów. W ich gronie są liczne medale, puchary oraz dyplomy, a także proporczyki, sztandary, stroje i sprzęt sportowy. Uzupełnia je bogata kolekcja książek, fotografii i czasopism oraz wiele materiałów audio-wideo.

Najpopularniejsze i najlepiej znane warszawskie pomniki

W Warszawie stoi cały szereg pomników, które warto zobaczyć i zaplanować na swojej trasie zwiedzania. Każdy słyszał i zna Grób Nieznanego Żołnierza zbudowany ku pamięci tych, którzy polegli w walce o polską niepodległość. Drugim ciekawym pomnikiem o oryginalnym wyglądzie jest pomnik znanego kompozytora Fryderyka Chopina znajdujący się w parku łazienkowskim. Usytuowany na warszawskim Muranowie Pomnik Powstańców Getta poświęcony jest bohaterom poległym powstaniu w getcie warszawskim. Z kolei na ulicy Podwale można zobaczyć Pomnik Małego Powstańca powstały ku pamięci młodych uczestników Powstania Warszawskiego, między innymi harcerzy.

Kolumna Zygmunta to jeden z najlepiej rozpoznawalnych i charakterystycznych pomników w polskiej stolicy. Wysoka kolumna ku czci pamięci króla Zygmunta III Wazy została uroczyście odsłonięta jesienią 1644 roku. Pomnik był kilkukrotnie uszkodzony a następnie restaurowany. Po dziś dzień kolumna stoi na Placu Zamkowym. Pomnik Syrenki, będący kolejnym rozpoznawalnym obiektem stoi na warszawskim Starym Mieście. Rzeźba pół-kobiety pół-ryby nawiązuje jednoznacznie do herbu miasta Starej Warszawy. Najsłynniejszy polski astronom Mikołaj Kopernik ma swoje monumenty w kilku miastach. Znajduje się on także w Warszawie na placu przed Pałacem Staszica.

Parki w Warszawie – które warto odwiedzić?

Stolica słynie z wielu urokliwych i pięknych parków, gdzie można się udać aby odetchnąć od codziennego życia na łonie przyrody. Są one rozmieszczone w kilku miejscach miasta.

Park Łazienkowski, Ujazdowski i Skaryszewski

Z pewnością jednym z najlepiej znanych jest założony w XVIII wieku Park Łazienkowski, w którym znajduje się słynny historyczny pałac wspomniany wcześniej w tym artykule. Drugim na liście jest znajdujący się na Śródmieściu Park Ujazdowski. Powstał on pod koniec XIX wieku na rzadko zadrzewionym wcześniej terenie, na którym odbywały się rozliczne wydarzenia, w tym zabawy, ćwiczenia wojskowe czy wystawy. Skaryszewski Park imienia Ignacego Jana Paderewskiego znajdujący się w dzielnicy Praga Południe jest kolejną propozycją wartą odwiedzenia w trakcie wycieczki po stolicy. Park założono na początku XX wieku na terenie pastwiska miejskiego w dawnej osadzie Kamion, na obszarze zalewowym Wisły, który wówczas leżał poza granicami administracyjnymi miasta. Dziś można podziwiać w nim 280 gatunków drzew oraz najróżniejszych krzewów.

Pola Mokotowskie

Pola Mokotowskie imienia Józefa Piłsudskiego to obowiązkowy kolejny punkt na liście do zwiedzania. Ten położony na terenie trzech dzielnic Mokotowa, Ochoty oraz Śródmieścia park zaczął funkcjonować w swoim obecnym charakterze w połowie XX wieku. Miejsce to było już jednak używane w różnych celach wcześniej. W XIX wieku był to teren wojskowy a przed przekształceniem go w park miejski wykorzystywany był jako lotnisko oraz miejsce masowych imprez sportowych.

Park Fontann

Multimedialny Park Fontann, czyli kolejny z parków jest ulokowanym przy skwerze 1 Dywizji Pancernej WP kompleksem czterech fontann. Znajduje się on na Nowym Mieście pomiędzy ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki oraz Rybaki.

Park w Powisinie

Położony na terenie Warszawskiej dzielnicy Ursynów Park Kultury w Powisinie to popularny teren sportowo rekreacyjny, który bez wątpienia jest warty odwiedzenia. Park powstał na 50 ha terenie należącym do Polskiego klubu golfowego Country Club Sp. z o.o. Na jego terenie znajdziemy boiska do koszykówki, siatkówki, stoliki do gry w szachy a także odkryty basen, wypożyczalnię sprzętu sportowego i ujęcia wody głębinowej. Całość uzupełnia atrakcyjnie wyglądająca muszla koncertowa.

Agrykola

Położony na wschód od Zamku Ujazdowskiego park Agrykola jest miejscem idealnym na naładowanie akumulatorów. Powstał w latach 1720–1723 i od tamtego czasu jego wygląd zmieniał się kilkukrotnie. Obecnie zajmuje on teren położony pomiędzy Trasą Łazienkowską, koroną skarpy warszawskiej, aleją kasztanową będącą przedłużeniem Drogi Chińskiej w Łazienkach Królewskich oraz ulicą Agrykola. Niewątpliwym walorem tego miejsca jest piękna panorama rozciągająca się od zamku aż do Wisły.

Park i ogród Wilanowski

Założony w połowie XVII wieku ogród Wilanowski stanowi nierozłączną całość z powstałym tu za panowania Króla Jana III Sobieskiego pałacem. Od tamtego czasu park znacząco powiększył zajmowany obszar. Na skutek wojen cały kompleks pałacowo-ogrodowy ucierpiał w efekcie czego popadł z zapomnienie. Zaniedbany park odnowiono jednak po 1948 roku przywracając mu należyty wygląd.

Park Szymańskiego oraz Moczydło na Woli

Znajdujący się na warszawskiej Woli park miejski imienia Edwarda Szymańskiego nie jest tak znany jak wiele innych, niemniej warto zaglądnąć i tutaj. W porównaniu z wymienionymi wyżej jest stosunkowo młody, gdyż powstał dopiero w 1974 roku. Powstał na obszarze ograniczonym ulicami Elekcyjną, Wolską, aleją Prymasa Tysiąclecia oraz Górczewską. Na jego terenie znajdują się takie elementy jak kaskady wodne, fontanny, siłownia, nowoczesny skatepark, popiersie patrona, staw Oczko a także dwa nowe place zabaw. Park Moczydło również znajduje się na Woli lecz ulokowany jest na osiedlu Koło. Jego obszar wyznaczają ulice Deotymy, Górczewska, Prymasa Tysiąclecia oraz Czorsztyńska.

Popularne warszawskie centra handlowe, które warto odwiedzić

Stolica Polski to nie tylko historia, zabytki i muzea. To także, a nawet przede wszystkim, nowoczesność. Warszawa słynie na cały kraj z wielu nowoczesnych galerii i centrów handlowych. Imponują one wizualnie i architektonicznie pod każdym względem ładnie wkomponowując się w całościowy wygląd centrum miasta. Poniżej przegląd kilku najważniejszych.

Centrum Arkadia

Centrum – galeria handlowa ulokowana przy warszawskiej alei Jana Pawła II 82. Jej oficjalne otwarcie miało miejsce w 2004 roku. W 2016-2017 roku centrum rozbudowano o dodatkowe skrzydło. Obecnie w centrum znajduje się 240 sklepów, 37 restauracji i kawiarni, a także multikino Cinema City i klub fitness.

Hala Koszyki

W przeciwieństwie do poprzedniego centrum Koszyki jest starszym obiektem. Jest to stara hala targowa zbudowana w Warszawie w latach 1906-1909 przy ulicy Koszykowej 61/63. Obiekt ten był trzecim, po Halach Mirowskich oraz halach na placu Witkowskiego, wzniesionym w tym czasie kompleksem hal targowych. W latach 2009-2016 halę rozebrano i wybudowano kompletne od podstaw na nowo zgodnie ze współczesnymi trendami architektonicznymi.

Galeria Złote Tarasy

Jest to chyba jedna z najlepiej znanych i rozpoznawalnych tego typu obiektów w stolicy. Ten ultranowoczesny kompleks handlowo-biurowo-rozrywkowy znajduje się w warszawskim Śródmieściu przy ulicy Złotej. Funkcjonuje od momentu otwarcia w 2007 roku. Centrum jest kompleksem składającym się z kilku budynków połączonych ze sobą w spójną całość. W części znajdującej się od strony alei Jana Pawła II ulokowany jest multipleks sieci Multikino. Równolegle wzdłuż ulicy Złotej widzimy dwa budynki biurowa o wygiętym kształcie noszące wspólną nazwę Lumen. Od strony ulicy Emilii Plater nie sposób nie dostrzec wysokiego na 105 metrów biurowca Skylight. Centralna część Złotych Tarasów przykryta jest ogromnym szklanym dachem. W 2020 roku w galerii działało 200 sklepów a także 30 restauracji, kawiarni oraz barów różnych sieci.

Centrum Blue City

Galeria rozrywkowo-handlowa znajdująca się przy Alejach Jerozolimskich nr 179 w Warszawie. Obiekt łącznie posiada 185 tysięcy m2 powierzchni użytkowej z czego 33 tysiące m2 zajmują biura. Centralną część – atrium – wieńczy kopuła licząca 36 metrów średnicy, natomiast poniżej, na poziomie -1 można zobaczyć między innymi multimetialną fontannę. Od lutego 2018 roku w centrum działa ośmiosalowe kino sieci Helios. W ubiegłym roku łączna ilość działających tu sklepów przekroczyła 200 a barów i restauracji – 25.

Kulturalnie – teatralnie

Warszawa jako stolica kraju nie może się obyć bez renomowanych i prestiżowych obiektów kulturalnych takich jak teatry i opery. Jest ich w mieście całkiem sporo, jednak na potrzeby tego przeglądu poniżej omówionej kilka najbardziej znanych.

Teatr Wielki w Warszawie

Ten jeden z najlepiej rozpoznawalnych stołecznych teatrów znajduje się przy placu Teatralnym 1. Obiekt jest jednocześnie siedzibą Opery Narodowej, Polskiego Baletu Narodowego, Muzeum Teatralnego a także znajduje się w nim jedna z trzech scen Teatru Narodowego. Gmach powstał w czasach zaborów w latach 1825-1833. Podczas działań wojennych 1939-1944 budynek za wyjątkiem fasady od strony placu uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. Po wojnie w latach 1947-1965 obiekt odbudowano i powiększono względem oryginalnej konstrukcji.

Amfiteatr Łazienki Królewskie

Plenerowy amfiteatr ulokowany w parku łazienkowskim, omówionym we wcześniejszej części artykułu. Wraz z Pałacem Łazienkowskim stanowi część tego historycznego kompleksu. Choć park i pałac istniały wcześniej sam amfiteatr powstał w latach 80-tych XVIII wieku.

Warszawski Teatr Narodowy

Jest to najstarszy w Polsce i działający do dziś teatr. Jego inauguracja odbyła się w 1765 roku za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obiekt jest obecnie jednym z czterech działających czynnie teatrów o charakterze instytucji narodowej mających szczególne znaczenie dla polskiej kultury. Teatr funkcjonował nieprzerwanie do roku 1939 roku, kiedy to spłonął podczas oblężenia stolicy. Został prowizorycznie zabezpieczony i jedna z jego scen działała do 1944 roku kiedy to jednak obiekt spłonął ponownie wraz z pożarem całej Warszawy. Z pierwotnego budynku ocalała jedynie fasada i elementy bocznych skrzydeł. Po wojnie odbudową i jej finansowaniem zajęło się wojsko polskie. Ponowna inauguracja działalności placówki miała miejsce w 1949 roku. W 1985 roku miał miejsce ponowny pożar, który strawił część obiektu, w tym scenę i widownię. W związku z tym do 1990 roku Teatr funkcjonował w tymczasowej siedzibie. Sama odbudowa trwała jednak aż do 1996 roku i w tym okresie instytucja przechodziła liczne zmiany organizacyjno-formalne. Oddany ponownie do użytku budynek dysponował znakomitym wyposażeniem technicznym. Po remoncie zyskał też nową strukturę.

Teatr Muzyczny Roma

Instytucja zlokalizowana w budynku przy ul. Nowogrodzkiej 49 w Warszawie specjalizująca się w promocji światowej sztuki musicalowej. Teatr zasadniczo skupia się na tym gatunku a wystawiane tu tytuły cieszą się niesłabnącą popularnością. Od grudnia 2009 roku w budynku funkcjonuje NOVA Scena Teatru Muzycznego Roma. Jest ona swoistym kontrapunktem dla dużej sceny musicalowej. W jej repertuarze znajdziemy liczne kameralne poetyckie formy muzyczne jak piosenka literacka, poezja śpiewana, monodram oraz kabaret. Popularne są też spektakle dziecięce.

Zaprezentowana w tekście lista miejsc i obiektów które warto obejrzeć w stolicy to tylko przykładowy wybór spośród wielu propozycji. Z pewnością każdy, kto planuje wycieczkę po Warszawie dokona wyboru innego zestawu zależnie od własnych preferencji.